Kažkurį vakarą, sau ramiai apžiūrinėdama naujausius „Nike“ modelius internetinėje parduotuvėje ėmiau ir susimąsčiau: kodėl mes taip mylime sportinius batelius? Kokia jų istorija? Kaip bateliai su guminiu padu tiesiog ėmė ir užkariavo visą pasaulį? Dėl savo patogumo, mados ar bandos jausmo? Nieko nelaukus ėmiau „googlinti“ ir nepatikėsite, bet praleidau daugybę valandų skaitydama, dar ir filmą pažiūrėjau, jau nekalbu apie Youtube filmukus (mano mėgstamiausias: https://www.youtube.com/watch?time_continue=30&v=Jl-WO9w77RI). Pasirodo, kad sportiniai bateliai, kedai, sportbačiai ar kaip juos bepavadintumėme turi ilgą ir idomią istoriją. Pasidalinsiu savo atradimais, nes a) jums turėtų būti įdomu, jei bent kartą avėjote sportinius batelius, b) kad jums nereikėtų „googlinti“ patiems ir c) aš esu labai dosni.

Pradėkime ne nuo nuobodžių istorijos faktų. Sportinių batelių proproproproseneliai buvo pagaminti jau XVIII amžiuje. Tiesa, jie vadinosi „plimsolls“ dėl savo guminio pado, taip pat neturėjo dešiniojo ar kairiojo bato – abu buvo identiški (turėjo būti labai „patogu“). Tokie batai buvo gaminami nepasiturintiesiems – medžiagos naudojamos gamybai buvo pigesnės. Gerokai vėliau, jau kitame amžiuje, dėl savo lengvumo ir sąlyginio patogumo tokie „guminpadžiai“ buvo pripažinti keliautojų, o dar vėliau – ir sportininkų.

O tada jau prasidėjo: vienas po kito ėmė rastis sportinių batelių gamintojai: pradžioje „Keds“, vėliau „Converse All Stars“, „Adidas“, „Puma“, „Nike“, „New Balance“ ir visi kiti. Turbūt nenustebinsiu, bet sportinių batelių mada vis dėl to kilo būtent iš sporto. Pirmosios eilės prie sportinių batelių parduotuvių nusidriekė XX amžiuje, būtent po žymus krepšinio žaidėjo Chucko Tayloro „Converse All Stars“ reklamos. Vėliau sekė „Nike“ eksperimentai ne tik su sportinių batelių patogumu, bet ir jų išvaizda.

Tada „Gucci“ prisijungė prie visų kitų, pagamindami savo pirmuosius aukštosios mados teniso batelius, o dar vėliau krepšinio legendai Michaelui Jordanui ėmus bendradarbiauti su „Nike“ ir išleidus pirmuosius „Air Jordan“, visas pasaulis tiesiog pamišo dėl „kedų“. O ką jau kalbėti apie „Run DMC“ kolaboraciją su „Adidas“ (žr. Youtube video aukščiau), po kurios gimė sportbačiai su žymiosiomis trimis juostelėmis. Taigi sportinių batelių manija skverbėsi ne tik į krepšinio (ir kito sporto) gerbėjų, bet ir į hiphopo mylėtojų ir aukštosios mados sekėjų spintas. Šiandien sportinių batelių mados atrodo taip (galerijoje pateikiami populiariausi 2017 metais išleisti sporbačių modeliai):

Skirtingi socialiniai sluoksniai, skirtingi pomėgiai, vertybės, bet avalynės pasirinkimas tas pats – sportiniai bateliai. Dėl ko? Dėl patogumo? Dėl mados? Dėl konkretaus prekių ženklo kuriamo įvaizdžio? Sakyčiau dėl visų šitų aspektų. Patogumas buvo ir bus neatsiejamas nuo sportinių batelių, jie tai simbolizavo nuo pat savo atsiradimo pradžios (na gal ne nuo to XVIII amžiaus, bet nuo kiek vėliau). Todėl juos ir rinkosi keliautojai ir sportininkai, o vėliau ir visa plačioji visuomenė. Tad čia diskusijai pagrindo nebėra.

Kalbant apie prekių ženklo identitetą – žmonės skirtingus sportinių batelių prekių ženklus siejo ir sieja su tam tikru įvaizdžiu. Kiekvienas sportbačių gamintojas rinkoje atrado savo nišą ir išlaikė ją dešimtmečiais. „Converse“ bateliai ilgą laiką simbolizavo maištą, nepaklusnumą, buvo (ir yra) neatsiejami nuo roko, punk muzikos. Tuo tarpu tokie prekių ženklai kaip „Nike“ ir „Adidas“ buvo (ir yra) siejami su profesionaliais sportininkais, BEI tapo neatsiejami nuo mados, gatvės stiliaus, podiumų. Kaip ir „Air Jordan“ tapo ištikimiausių krepšinio mylėtojų svajone.

Taigi, visi šie sportinių batelių prekinių ženklai ar atskiros linijos reprezentavo (ir reprezentuoja) skirtingas vertybes, skirtingus gyvenimo būdus, bet taip pat tarsi jungia visus žmones, nepriklausomai nuo jų statuso. Juk galima drąsiai teigti, kad sportiniai bateliai istorijoje tapo socialinių klasių atskirties išnykimo simboliais, nes juos dėvėjo ir Holivudo žvaigždės, ir vaikai Bruklino mokyklose.

O kaip mada? Šiai dienai sportinius batelius gamina visi prekiniai ženklai – pradedant nuo vietinių dizainerių, sportinės aprangos gamintojų ir baigiant (beveik) visais aukštosios mados prekiniais ženklais. Prisimenate laikus, kai žmonės su sportiniais bateliais nebuvo įleidžiami į klubus? Šiandien galime tik pasijuokti iš šio atsiminimo. Sportinių batelių mada uzurpavo aukštosios mados savaites ir visų „fašionistų“ širdis. Šių metų Niujorko mados savaitėje daugelis net pamiršo apie naujausias kolekcijas, nes savo dėmesį skyrė „Nike“ „Off Campus“, kur dalyviams buvo pasakojamą apie sportinių batelių evoliuciją ir kur „Nike“ grandioziniais dalijosi ateities planais. Kaip antai itin laukiama „Virgil Abloh x Nike“ kolaboracija „The Ten“.

Galime drąsiai teigti, kad sportiniai bateliai plačiajai visuomenei šiandien nebesimbolizuoja sporto, o greičiau – madą. Jei anksčiau „Air Jordan“ ar „Chuck Taylor Converse All Stars“ buvo medžiojami sporto ar krepšinio legendų gerbėjų, tai šiandieninės naujausios sportinių batelių linijos „Nike x John Elliott Vandals“, „Reebok x Vetements Pump Supreme“, „Raf Simons x Adidas Originals Ozweego“, „Kanye West x Adidas Originals Yeezy Boost“ ir daugelis kitų užkariauja podiumus ir virpina būtent mados mylėtojų širdis.

Ir tai dar ne viskas: mano manymu sportiniai bateliai atliko nemažą vaidmenį ir vyrų madoje. Kol bankininkai, klerkai, ofisų darbuotojai ilgą laiką buvo priversti dėvėti kostiumus, o prie jų – lakinius batelius ar, geriausiu atveju, – aulinukus, tai sportiniai bateliai leido iš esmės pakeisti stereotipinį sėkmingo vyro įvaizdį. Nes garsūs reperiai, krepšininkai ar IT specialistai nesirinko stereotipinio kostiumuoto vyro įvaizdžio. Į sportinius batelius vyrų madoje galima žvelgti kaip į kone vieną iš svarbiausių elementų. Kodėl? Nes pakankamai ribotame vyrų aprangos detalių pasirinkime sportiniai bateliai dažnai tampa pagrindiniu akcentu ir sėkmingai pagyvina paprasčiausią džinsų-marškinių derinį, tampa ekspresyvia detale bei įneša spalvų į visą derinį.

Galiausiai, tarptautiniu lygiu tapę socialinių pokyčių simboliu bei nepajudinama mados pasaulio dalimi, sportiniai bateliai nudirbo itin sunkų darbą ir pagaliau gali ilsėtis. Šiandien jaunosios kartos priima sportinius batelius kaip duotybę, net negalvodami, iš kur jie kilo ir kaip juos pasiekė. Sportiniai bateliai tapo prieinami visiems ir panašu, kad artimiausiu metu jie tikrai niekur nesitrauks.

P.S. Įdomūs faktai apie sportinius batelius:

  • Angliškas pavadinimas „sneakers“ (sportbačiai) kilo būtent nuo žodžio „sneak“ (sėlinti), nes guminio pado bateliai leido judėti itin tyliai.

  • 2014 metais vaikinas buvo nušautas gatvėje dėl „Air Jordan“ poros, o 2015 metais penkiolikos metų vaikinukas be eilės bandė prasmukti į „Foot Locker“ parduotuvę, kuri turėjo naujausius „Nike Air Foamposite Pro Yeezy“, dėl to jam buvo peršauta koja. Ir tai tik tikrai ne vieninteliai atvejai, kai dėl sportinių batelių žuvo ar buvo sužeisti žmonės.

  • Naujausi „Air Jordan“ visada išleidžiami šeštadienį. Kodėl? Kad vaikai nepraleistų pamokų laukdami savųjų sportinių batelių eilėje.

  • Prekių ženklas DC turi neperšaunamų batelių liniją.

  • 1990 metais laivas su „Nike“ siunta pasimetė jūroje. Dingo 80 000 „Nike“ porų. Ekspertų skaičiavimais, šiai dienai šie bateliai jau turėjo būti apiplaukę aplink pasaulį net kelis kartus.

 

Highsnobiety.com ir Pinterest nuotraukos

 

Komentarai 0

Projekto partneriai