Miegančioji gražuolė – taip buvo galima vadinti vyrų madą, dešimtmečius tūnojusią moterų mados pramonės šešėlyje ir tik pastaruoju metu rodančią labai aiškius budinimosi ženklus. Daugiau nei 31 milijardas eurų – tokių neregėtų apyvartų vyrų mados sektorius turėtų pasiekti iki 2020-ųjų. Ar tai reiškia, kad vyrai tampa labiau dėmesingi savo stiliui ir įvaizdžiui? Ar pramonės klestėjimą galima sieti su vyrų skonio lavėjimu ir laisvėjimu? O gal vartotojų elgesio pokyčiai susiję viso labo su dirbtinais poreikiais, kuriuos meistriškai sukuria mados rinkodaros strategai? Galų gale, ar bundantis vyrų mados milžinas jau dairosi ir į Lietuvos pusę? Šiuos klausimus atsakau drauge su mados pramonės žinovais ir vyrų stiliaus ekspertais.

Victoria Diaz, mados tendencijų prognozuotoja, konsultantė

BOMBERIS: Vyrų mados pardavimų augimas stebina net pramonės senbuvius – manoma, kad iki 2020 m. šio sektoriaus apyvarta išaugs dar 15 procentų, tuo tarpu moterų mados pardavimai turėtų augti vos 2-3 procentus. Vyrų mentalitetas keičiasi natūraliai ar vis dėlto prie augančių pardavimų prisideda rinkodaros specialistų spendžiami spąstai?

VICTORIA: Mada visada buvo laikmečio veidrodis, ji reaguoja į aplinką. Jeigu matome, kad auga ryškios, konceptualios vyriškos mados pardavimai, tai reiškia ne vien tai, kad vyrai tiesiog atranda kitokią estetiką. Tai reiškia ir tai, kad vyrai išsilaisvina iš senųjų, stereotipinių vyriškų įvaizdžių. Šiomis dienomis, kai globalioje visuomenėje vyksta dideli kultūriniai pokyčiai ir stipriai keičiasi vyriškumo suvokimas, atsirado visiškai naujas sąrašas vyrams skirtų produktų, ir rinka greitai į tai reaguoja, šiuos produktus siūlydama.

Kita vertus, metų metus mes stebėjome, kaip mados pramonė orientavosi tik į moterų poreikių tenkinimą, vyrams skirdama tik vieną produktą iš dešimties. Mados ir grožio produktus kuriantiems prekės ženklams vyrų segmentas buvo lyg miegančioji gražuolė – šalutinė pramonės šaka, kuri tiesiog buvo ir tyliai laukė, kol taps pelninga. Strateginės rinkodaros pagalba gamintojams pavyko paraginti vyriškos lyties vartotojus tapti atviresniais naujovėms, pirkti daugiau mados ir grožio prekių.

Milžino pažadinimas sutapo su laikotarpiu, kai mados pramonę ištiko krizė, o lėtėjanti globali rinka sudavė pražūtingą smūgį pelno rodikliams. Gamintojai pagalvojo – kam parduoti vienai lyčiai, jeigu galima parduoti abiem? Istoriškai moterų mados pramonė visada buvo stipresnė, tačiau pastarųjų metų tendencija daiktų kaupimą keisti patirtimis – kelionėmis, gastronomija, renginiais – stipriai sumažino moterų mados pardavimų apimtis. Todėl reikėjo išjudinti vyrų mados pramonę, kuri turės kompensuoti už jau patirtus ir vis dar patiriamus moterų mados lėtėjimo sukeltus nuostolius.

BOMBERIS: Šiandien matome vis daugiau vyrų, kurie atrodo taip, lyg šalia jų būtų sprogusi karščiausių mados tendencijų bomba. Net labai tradicinį aprangos stilių siūlydavę prekių ženklai tampa liberalesni ir ima eksperimentuoti. Kaip manote, kur link juda vyrų mada?

VICTORIA: Tikra tiesa. Dar visai neseniai stilingi vyrai savo įvaizdį kūrė iš labai riboto sąrašo tradicinių daiktų – eilutės, brogue stiliaus batelių. Šis klasikinis vyriškas archetipas buvo seksistinis, nuobodus ir net šiek tiek trikdantis pačius vyrus ir jų savęs suvokimą. Pastaruosius 20 metų, o kai kuriose šalyse – ir ilgiau, vyksta spartūs vyrų įvaizdžio pokyčiai. Naujasis vyrų įvaizdis yra labiau sofistikuotas, mažiau suvaržytas stereotipų ir patriarchato nuostatų. Keičiasi ir sėkmingo vyro įvaizdis. Apskritai, mūsų požiūris į lytį, vaidmenis, sėkmę, laimę, vertybes ir gerovę jau nebe toks kaip anksčiau. Vyrams vertybe tampa meilė ir draugystė, vienas kito puoselėjimas. Šis naujasis vyrų laisvės judėjimas meta iššūkį visuomenės normoms. Naujasis vyras tikrai daugiau eksperimentuos.

BOMBERIS: Nuo to laiko, kai gyvenate Lietuvoje, kokius teigiamus vyrų stiliaus pokyčius stebite?

VICTORIA: Lietuvoje esu jau apie devynerius metus, per kuriuos stebiu teigiamą vyrų stiliaus evoliuciją. Tikiu, kad šiai pažangai svarbiausią įtaką padarė internetas, o su juo ir e-komercijos įsigalėjimas. Dabar vyrai gali ne tik lengvai rasti šiuolaikiškų rūbų, nišinių dizainerių ir išskirtinių produktų, bet ir turi daugiau laisvės rinktis. Nauja vartotojų karta yra laisvesnė, labiau įkvėpta ir atvira savęs ieškojimams. Darbo reikalais daug keliauju ir grįžusi Vilniuje pastebiu tiek daug globalių tendencijų – dalykinį kostiumą ir juokingas kojines dėvintį dviratininką, puikiai prižiūrėtas barzdas ar klasiškus ūsus, žvejo skrybėles, – visko ir neišvardinsiu.

BOMBERIS: Turbūt sutiksite, kad Lietuvoje trūksta mados vyrams.

VICTORIA: Parduotuvės Lietuvoje išties turi labai menką vyrų mados pasirinkimą. Spėju, kad realiausia tokios situacijos priežastis yra ta, kad už asortimento pirkimus vietos rinkai vis dar atsakingi vyresnės kartos atstovai. Jie dažnai neturi jokio suvokimo apie tai, ko reikia vartotojams. Gal jie ir turi patirties, bet mada yra dinamiška, todėl čia niekaip negalima vėluoti, būti iškritusiems iš konteksto,  turėti išankstinių nusistatymų. Visų amžiaus kategorijų Lietuvos vyrai pasiruošę leisti pinigus savo įvaizdžiui, tačiau kol kas daugelis vietinių pardavėjų atpažįsta ir tenkina tik sovietiškai tebemąstančių klientų poreikius.

 

Gražvydas Ivaškevičius, modelis, parduotuvės vyrams „Rugged‘n‘Raw“ bendrasavininkis

BOMBERIS: Su mada esate susijęs ne vienerius metus ir tikriausiai norom nenorom fiksuojate tiek pirkėjų  elgsenos, tiek vaizdų gatvėse pokyčius. Ar Lietuvos vyrai ima labiau rūpintis savo išvaizda?

GRAŽVYDAS: Tikrai pastebiu, kad Lietuvoje keičiasi požiūris į vyrišką madą, ir šis pokytis intensyvėja pastaruosius 4-5 metus. Gyvename laikais, kai interneto pagalba kiekvieną dieną turime galimybę stebėti globalios mados pokyčius. Ši informacija pasiekia kiekvieną, kas bent akies krašteliu stebi viešąją erdvę. Tačiau nepaisant informacijos prieinamumo, Lietuvos vyrai nūdienų madą renkasi atsargiai ir nepuola į naujoves stačia galva. Gatvėse vis dar matau daug vyrų, kurie sunkiai atsisveikina su sovietų laikus menančiais įvaizdžiais ir vyriškos mados stereotipais. Gal tik jaunoji karta linkusi nestabdyti, nes jų amžiuje norisi kuo daugiau ekspresijos, taip pat ir išorinės.

Kita vertus, faktas, kad viena po kitos atidaromos vyrų kirpyklos ir grožio paslaugas teikiantys salonai byloja apie teigiamus mąstysenos pokyčius. Formuojamas palankus tokių įstaigų įvaizdis, ten vyrus ne tik stilingai apkerpa ir nepriekaištingai sutvarko barzdą, bet ir pavaišina kava, alumi ar net geru viskiu.

BOMBERIS: Daug keliaujate, matote, kaip atrodo vyrai kitose šalyse. Kaip, lyginant su užsieniečiais, atrodo mūsų vyrai?

GRAŽVYDAS: Lietuvos vyrai gal niekada ir netaps italais ar prancūzais, kurie aprangos standartų ir subtilybių mokomi nuo mažens, o šios žinios perduodamos iš karto į kartą, tačiau mūsų vyrų požiūris į save ir savo stilių tikrai laisvėja. Neabejoju, kad kiekvienais metais matysime vis daugiau stilingų vyrų. Svarbu lavinti skonį ir ugdyti pasitikėjimą savimi.

BOMBERIS: Ar vyrų mados pardavimai, ypač laisvalaikio rūbų segmente, kuriame ir dirbate, auga ir Lietuvoje?

GRAŽVYDAS: Klasikinio stiliaus rūbus vyrai gerai perka net krizių metu, nes tai saugiausias ir praktiškiausias investicijos į rūbą variantas. Tad klasika visada pirmaus. Tuo tarpu į brangią gatvės ir laisvalaikio madą Lietuvoje investuoja tikrai nedaugelis. Labiau pasistengia jaunimas, kuris nenori atsilikti nuo pasaulinio mados ritmo.

Tiesą pasakius, tą gatvės stilių originaliausiai galima susikurti paieškojus rūbų ir aksesuarų dėvėtų prekių parduotuvėse, rastus daiktus koreguojant pagal savo stilių ir derinant su jau turimais prabangesniais. Kita vertus, daugelis gatvės mados dairosi masinės mados tinklų parduotuvėse, nes šie gamintojai gali pasiūlyti naujausius dizainus už labai prieinamą kainą. Tad neabejoju, kad daugelis gatvės mados ir toliau ieškos ten, juolab kad šie tinklai sugeba greitai kopijuoti šviežiausias mados tendencijas.

BOMBERIS: Jeigu reikėtų įvardinti svarbiausią vyro įvaizdžio detalę, kokia ji būtų?

GRAŽVYDAS: Manau, kad bet kuris įvaizdis prasideda nuo batų. Batai gali būti sportinio, klasikinio, kareiviško ar kitokio tipo, bet jie visada užduos toną, kaip rengtis ir ką prie jų derinti. Visada vadovaujuosi taisykle, kad batai – tai vyro sielos veidrodis (juokiasi – aut. pastaba). Juk čia tas pats kaip uždėti senam automobiliui gerus ratus – gauni visai kitą vaizdą. Visada švarūs, prižiūrėti ir stilingi batai tiek demonstruoja savininko gerą skonį, tiek didina pasitikėjimą savimi.

 

Marija Palaikytė, vyrų mados savaitės organizatorė, vyrų stiliaus studijos „Trend Wave“ bendrasavininkė

BOMBERIS: Jūsų nuomone, kaip pastaraisiais metais keičiasi Lietuvos vyrų stilius?

MARIJA: Globaliai vyrų mada išgyvena tikrą renesansą ir pastaruoju metu netgi sulaukia daugiau dėmesio nei moterų. Lietuva taip pat ne išimtis, tik su mada susiję procesai vyksta daug lėčiau. Lietuviai yra labai ambicingi, jie vis daugiau keliauja, mato pasaulį ir nori būti tokie pat arba dar geresni nei likusioji Vakarų pasaulio dalis. Žinoma, kiekvienai šaliai būdingas tam tikras vietinis grožio supratimas, ir tai normalu. Džiaugiuosi, kad lietuviai vyrai tikrai sparčiai juda kosmopolitiškumo plačiąja prasme link.

Išvaizda yra vidaus atspindys. Kai žmonės laisvėja savo vidumi, tarpusavio tolerancija, požiūriu į gyvenimo būdą, laisvėja ir jų požiūris į aprangą. Vyresnioji karta natūraliai lėčiau tobulėja stiliaus prasme. Tai lemia istorinio konteksto suformuota patirtis bei brandos įskiepytas kuklesnis naujovių vertinimas. Bet net ir esant tokioms aplinkybėms pati savo klientų tarpe, o ir tiesiog praeivių gretose matau vis daugiau solidžiai, bet nenuobodžiai atrodančių vyrų.

BOMBERIS: Lietuvos rinka – maža, todėl ir visa ko, o ypač madingų rūbų, avalynės, aksesuarų pasirinkimas joje ribotas. Kur vyrams apsipirkti?

MARIJA: Priklausomai nuo stilistinių lūkesčių ir, žinoma, nuo galimybių, vyrai gali rinktis tarp masinės populiariųjų prekių ženklų produkcijos ir nišinių parduotuvių asortimento. Džiaugiuosi, kad vyrai vis dažniau drįsta, o ir gali sau leisti siūtis būtent jiems skirtas eilutes, kurios tobulai atitinka reikiamas proporcijas.

Visada sakau, kad žinoti tai, kas yra madinga, – viena, bet gebėti tas žinias pritaikyti sau ir atrodyti savitai, – visai kas kita. Manau, kad žmogus gali būti stilingas ir nuolat sekdamas naujausias tendencijas, bet jas sekantis aklai nebūtinai bus stilingas. Stilius – tai ne tik drabužis. Tai visa žmogų supanti aplinka, jo elgesys, jo gyvenimo būdas.

BOMBERIS: Gal tam, kad atrodytum stilingas, madingų rūbų net nereikia?

MARIJA: Mėgstu pabrėžti savo poziciją, kad moterys gali būti madingos, o štai vyrai lai būna stilingi. Vyrų santykis su mada nėra toks dinamiškas kaip moterų. Vyrai dažniausiai gerokai lojalesni tam tikrai stilistikai. Taip, akivaizdu, kad vyrams skirtos pasiūlos Lietuvoje neįmanoma sulyginti su daugelio kitų šalių, bet Lietuva tik augina vyriškos mados tradicijas, patys lietuvių dizaineriai tik dabar po truputį drąsiau žengia vyriškos mados kryptimi. Viskas yra pozityvaus tobulėjimo stadijoje, o būtent tokiomis sąlygomis kartais galima pasiekti kur kas sėkmingesnių rezultatų.

BOMBERIS: Ėmėtės nelengvos misijos – propaguoti vyrišką stilių Lietuvoje. Ar jau yra teigiamų pokyčių?

MARIJA: Bene geriausia mano, kaip mados tendencijų prognozuotojos prognozė būtent ir buvo savo karjerą susieti su vyriška estetika. Neabejoju, kad tai yra ateities rinka ir būsimas dėmesio traukos centras.

Mano veikla yra itin plati: be dėstymo ir konsultavimo, rašau straipsnius, jau daugiau nei dvejus metus sėkmingai vystau vyrų stiliaus namus „Trend Wave“, antrus metus organizuoju vyrų mados savaitę. Į ją pavyksta pritraukti tarptautinio lygio mados ekspertus, kurie gali savo žiniomis bei patirtimi tiesiogiai pasidalinti su vietine auditorija – tai kuria tikrąją pridėtinę vertę.

Kalbant apie lietuvių vyrų stilių, teigiamus pokyčius matau nuolat – tiek gatvėse, tiek tarp savo studentų, tiek klientų drabužinėse, tiek vyrų mados savaitės renginio apimčių ir ambicijų augime.

BOMBERIS: Dažnai būnate Florencijoje, stebite šimtus stilingų vyrų Pitti Uomo mados savaitės renginyje. Kas turėtų atsitikti, kad tokią minią pamatytume Vilniaus gatvėse?

MARIJA: Pitti Uomo dalyvavau jau devynis sezonus – šis renginys man yra tikrasis įkvėpimo šaltinis visiems metams, ir jis tarptautiniu mastu yra itin vertinamas būtent dėl gatvės mados triumfo. Neabejoju, kad tokia minią galime kada nors pamatyti ir Vilniaus gatvėse. Juk Pitti Uomo jau atšventė 90 sezonų, o Vilniaus vyrų mados savaitė tik startavo, tad viskam savas laikas. Lietuviams trūksta drąsos būti savimi ir rinktis drąsesnius stilistinius, spalvinius, faktūrinius sprendimus. Vyrai bijo kritikos, bijo rūbų, tariamai sumenkinančių jų vyriškumą. Dažnai kartoju, kad nėra nevyriškų spalvų – yra nevyriški vyrai. Taigi būtent drąsos ir nepataikavimo miniai – štai ko palinkėčiau.

 

Algirdas Gricius, vyrų stiliaus konsultantas, tinklaraščio „Vyro stilius“ autorius

BOMBERIS: Esate kone vienintelis Lietuvoje apie klasikinį vyrų įvaizdį rašantis tinklaraštininkas. Koks lietuvių vyrų aprangos įprotis labiausiai bado akis? O kokių pastaruoju metu pastebite teigiamų pokyčių vyrų stiliuje?

ALGIRDAS: Nors tų įpročių yra tikrai ne vienas, pastaruoju metu atkreipiu dėmesį į vyrų aprangą renginių metu. Dažniausiai ji būna netinkama, o akis labiausiai bado nutrintų džinsų tendencija. Žiūrint į nuotraukas atrodo, kad vyrai turi po vieną džinsų porą, kurią mūvi visada – bare, darbe ar renginio metu, kuomet apsivelka neišlygintus marškinius ir užsimeta paskubomis nusipirktą ar senai drabužių spintoje pamirštą, netinkamo dydžio švarką. Bet nėra viskas taip jau blogai, nes vyrai, nors ir iš lėto bei nedrąsiai, tačiau pradeda atrasti madą ir stilių, todėl mieste vis dažniau atkreipiu dėmesį į gerai apsirengusius vyrus. Jie atrodo atradę jiems patinkančius ir tinkančius drabužius bei stilių ir nebijo išsiskirti iš minios.

BOMBERIS: Vyriškos mados pardavimų analitikai mano, kad šiandien vyrai mažiau bijo būti madingi, išsiskirti, rūpintis savo kūnu ir išvaizda. Ar pastebite, kad tokias tendencijas ir Lietuvoje?

ALGIRDAS: Nors ir ne tokiais sparčiais tempais, jas stebime ir Lietuvoje. Manau, geras to įrodymas – naujai atsirandančios vyriškų drabužių, avalynės ir aksesuarų parduotuvės, nauji vyrams kuriantys prekių ženklai. Juk pasiūla nebūtų tokia didelė ir įvairi, jeigu nebūtų paklausos, tiesa?

BOMBERIS: Propaguojate klasikinį aprangos stilių. Nuo ko pradėti kurti tokį stilių? Kokius garderobo elementus privaloma turėti?

ALGIRDAS: Siūlyčiau visiems pradėti nuo puošnaus kasdienio aprangos derinio: mėlyno švarko, baltų marškinių, šviesiai pilkų kelnių, rudų batų ir tamsiai raudono margo kaklaraiščio. Tai – klasikinė kombinacija, kuri tiks ir į teatrą, ir į darbo pokalbį, ir į pasimatymą. Svarbiausia nepamiršti, kad geri drabužiai nebūtiniai yra tie, kurie kainuoja daug ar turi ryškias etiketes. Kur kas svarbiau, kad vilkimi drabužiai tiktų pagal kūno sudėjimą.

BOMBERIS: Neseniai išleidote knygą „Idealiai tinkantis kostiumas“. Kokias dažniausias klaidas, dėl kurių tas kostiumas netinka idealiai, daro kostiumą besirenkantys vyrai?

ALGIRDAS: Dažniausiai kostiumas būna netinkamo dydžio – per platūs pečiai, krūtinė, per ilgos rankovės ir kelnės. Labai dažnai galima matyti, kad vyrai perka vienu ar keliais dydžiais per didelius kostiumus ir tuomet vilkėdami juos atrodo taip, lyg juos būtų pasiskolinę iš stambesnio ir aukštesnio draugo.

BOMBERIS: Turite puikią galimybę įkvėpti vyrus, kurie taip pat skaito „Moterį“.

ALGIRDAS: Linkiu nebijoti domėtis stiliumi ir mada, eksperimentuoti ir atrasti tai, kas tinka ir patinka. Juk gerai parinkti, stilingi drabužiai padės ne tik atverti daug durų, bet ir gerai jaustis bei pasitikėti savimi.

 

Žurnalas MOTERIS, 2017 m. balandis

 

Komentarai 0

Projekto partneriai