Jeigu didmiestis būtų kvepalai, koks būtų jo aromatas? O kuo kvepės likę 2017-ieji? O kaip išsirinkti sau tinkančius kvepalus, ir kuo tie visų dabar taip minimi nišiniai kvepalai skiriasi nuo visų taip pat labai minimų autorinių kvepalų? O kiek kainuoja susikurti asmeninius kvepalus? Galų gale – koks aromatas labiausiai tiktų miesto stiliaus tinklaraštininkui Bomberiui?
Daug klausimų, ane? Bet į visus juos mano tinklaraštyje išsamiai atsako parfumerijos ekspertė, mados prekės ženklų konsultantė EDITA VIGELYTĖ. Šita moteris visada turi ką pasakyti, ir dar nuo Klaipėdos, kurioje ir kadaise susipažinome, laikų labai mėgstu jos klausytis. Klausomės kartu!

BOMBERIS: Rašau apie miesto stilių. Jeigu Tau reikėtų sukurti didelio miesto kvapą, kokius ingredientus dėtum į tokį mišinį?

EDITA: Miestai, visi – maži, dideli – kvepia laaabai skirtingai. Pavyzdžiui, beveik visi mano lankyti Europos miestai kvepia vandeniu, bet labai įvairiu, visokiuose būviuose. Gilia upe su sodriu dumblu, skardiniais lietvamzdžiais, kliokiančiais salstelėjusiu liūties vandeniu, labai botaniškai – nuo rasos šlapia anksti ryte nupjauta žole parkuose, aštriu metaliniu ledo ir suodžių kvapu. Man gražiausias – drėgnų, ką tik trumpo lietaus prie asfalto priplaktų dulkių kvapas ant Vanšu tilto Rygoje.

BOMBERIS: Iš jau egzistuojančių kvepalų – kuris aromatas Tau asmeniškai labiausiai asocijuojasi su miesto ritmu ir laisve?

EDITA: Dažnokai keičiasi tos asociacijos. Gal pastoviausias miestu dvelkiantis aromatas – „New York Intense” iš Parfums de Nicolai. Toooks 1920-ųjų Niujorkas: sausas įstatymas, slapti naktiniai klubai, skrybelėti gangsteriai, „blizgančios” merginos. Žodžiu, visiškas Sergio Leone „Kartą Amerikoje”. Visokių netikėtumų mesteli ir mano pastovi meilė – kvepalai “Kinski”, 2011 m. sukurti „nosies” Geza Shoen. Pajūriuose ar miške jie kvepia visiškai gamtiškai – sutrinta žole, pelkėmis, žievėmis, vėju. Pasikvepinus mieste – štai prašom – idealus, tvirtas, dūminis miesto kvapas.

BOMBERIS: Kvepalai kaip įvaizdžio dalis – kurioje vietoje pagal svarbumą juos reitinguotumei ir kodėl? Ar galima apsieiti visai be kvepalų?

EDITA: Matyt, nenustebinsiu. Kvepalai yra esminė įvaizdžio dalis. Svarbiausia. Ir vertėtų sakyti, kad sutinka ne pagal rūbą, o pagal kvapą. Įsivaizduok tobulai atrodantį ir blogai kvepiantį žmogų, vietą, patalpą… Taip, be kvepalų apsieiti galima. Įvaizdis gal ir liks neišbaigtas, bet nesikvėpinimo priežasčių būna labai rimtų, kaip migrena, pavyzdžiui. Labiausiai įvaizdį gadina per daug kvepalų, per ryškūs kvepalai žmonių pilnoje patalpoje (pavyzdžiui, teatre) ir… „kvepaliukai” (visokie pigesni analogai ir kiti „kompotai”).

BOMBERIS: Apie tai prirašytas visas internetas, bet visgi – kaip teisingai pasirinkti sau tinkantį aromatą ? Ir apskritai – pagal ką be kainos dar rinktis kvepalus?

EDITA: Uostyti, testuoti ant savo odos ir jausti – va ir viskas! Toks būdas tinkamiausias, kai renkiesi kvepalus sau, savo stiliui išbaigti, savo asmenybei papildyti. Tam būtina sąlyga – kad jau pats save pakankamai pažįsti ir tavo pasirinkimų niekas kitas nebeveikia.

Beje, turėti vienus kvepalus visiems gyvenimo atvejams praktiškai neįmanoma, todėl dar vienas svarbus kriterijus – kur ir kada kvepėsime. Aplinka ir paros laikas irgi gali lemti pasirinkimą. O kaina… Kai manęs parodose lankytojos klausia „Kiek kainuoja?”, pirmiausia siūlau uostyti ir testuoti – patinkantis kvapas gali būti vertas atitinkamos investicijos, nepatinkančio gi ir dykai neįsiūlysi.

BOMBERIS: O kokiais kvepalais kvepi pati? Esi ištikima vieniems ar turi jų visą kolekciją?

EDITA: Laaabai geras klausimas. Susmalsavau ir pati – kiek lentynose turiu buteliukų, mėginėlių, atomikų? Nepatingėjau suskaičiuoti – per 90. Nesikvėpinu visais, be abejo. Kai kurie – tiesiog kaip įdomus parfumerinis faktas, kai kurie – akivaizdi klaida ar eksperimentas.

Turiu ir mylimų, kai jau minėti Kinski „Kinski” ir Tom Ford „London”. Ypatingus jausmus jaučiu Tauer Perfumes „Lonestar Memories”, Naomi Gootsir „Bois d’Ascese”. Labai vertinu ir mėgstu visą FUMparFUM created by Aistis Mickevicius parfumeriją. Juk tai aromatai, kurie gimsta čia pat – Lietuvoje, Vilniuje, ir niekuo nenusileidžia autorinei parfumerijai pasaulyje. O šiandien, dabar, kaip ir visą šią savaitę nepaliaujamai kvepiu „Dahas” iš Min New York, visiškai užvaldžiusiu mano vaizduotę šios žiemos atradimu.

BOMBERIS: Kvepaluose taip pat egzistuoja mados, tiesa? Kuo kvepia 2017-ieji? Kokie ingredientai šiuo metu trende?

EDITA: Mados kvepaluose egzistuoja, tik tendencijų kaita lėtesnė, procesai ilgesni. Parfumerija, kaip ir visa įvaizdžio industrija, reaguoja į pasaulio įvykius, mados prognozuotojų ir futurologų įžvalgas bei vartotojų poreikius. Tendencijoms atsiliepia ir parfumerijos pakuočių bei buteliukų dizaineriai, reklamos, marketingo ir pardavimų specialistai, parfumerinių įvykių rengėjai. Parfumeriai, ypač kuriantys nišinius ir/arba autorinius aromatus, gali mažiausiai reaguoti į vienadienes permainas ir likti ištikimi savo pasirinktam aromatų komponavimo stiliui. Arba atvirkščiai – kurti, skelbti ir įtvirtinti vis naujas kryptis ir galimybes.

Kuo kvepėsime 2017-aisiais? Hmmm, viliuosi, kad visi kvepėsime skirtingai! Stipri individualaus savito pasirinkimo tendencija parfumerijoje vis dar labai pastebima. Ši tendencija sukūrė palankią aplinką nišiniams ir autoriniams kvepalams bei dar vienai aiškiai krypčiai – asmeninių kvepalų komponavimui kartu su parfumeriu. Europoje ir pasaulyje tai – didelės investicijos reikalaujantis malonumas (asmeninių kvepalų gamybos sesija su nuostabiuoju parfumerijos chuliganu Mark Buxton kainuoja apie 15 000 eurų). Daug liberalesne tokio pasirinkimo galimybė yra ir Vilniuje, FUMparFUM studijoje.

Beje, kovo pabaigoje Milane vyksianti paroda ESXENCE 2017, vienas įtakingiausių įvykių parfumerijos industrijoje, jau paskelbė šių metų parodos temą – „Edeno sodai”. Tikėtina, kad tai galima šifruoti kaip egzotiškų gėlių ir vaisių, uogų, žalumynų, šilto vandens atspalvių ir salsvų animalistinių natų tendencijos pareiškimą.

BOMBERIS: O kuo skiriasi nišiniai nuo autorinių kvepalų?

EDITA: Jeigu trumpai, nišiniai yra (dažniausiai) sudėtingos formuluotės (komponavimo) ribotų tiražų kvepalai, kurių kūrimą ir gamybą inicijuoja ir finansuoja leidėjas (investorius) arba verslo kompanija. Autoriniai kvepalai yra dažniausiu atveju paties parfumerio kuriami ir gaminami nedidelėje laboratorijoje arba ceche ir to paties parfumerio finansuojami (taip daro Andy Tauer arba Aistis Mickevičius).

BOMBERIS: Pafantazuokime – o koks aromatas labiausiai tiktų apie miesto stilių rašančiam Bomberiui?

EDITA: „Pepper Soul” iš FUMparFUM kolekcijos „Bestia Gentile”; „Cuir Dandy” – naujausi kvepalai iš to paties FUMparFUM; beveik visi iš Kerosene Perfumes, ypač „Creature” (žinoma, kad teks atvežti juos testuoti į Vilnių, juk tai – retenybė Lietuvoje).

BOMBERIS: Ačiū. Lauksime. Uostysime. Norime kvepėti. Amen.

Portreto autorė: Katerina Kors

Komentarai 0

Projekto partneriai